Блог



Финансови помощи и обезщетения по време на майчинство

Майчинството е период, изпълнен с предизвикателства, който изисква адекватна подкрепа за родителите. България се нарежда на първо място в света по продължителност на отпуска по майчинство с 58,6 седмици, според доклад на World Population Review за 2024 г. Този продължителен отпуск включва платен отпуск за бременност и раждане, както и период за отглеждане на дете до две години, като предлага на родителите финансова стабилност и време за грижа за новороденото.

За да се възползвате от тези обезщетения, е важно да знаете какъв осигурителен стаж трябва да имате и как да подадете нужната документация към НОИ. Точно поради тази причина в следващите редове ще разгледаме актуалните условия за получаване на майчинство в България, базирани на официални данни от Националния осигурителен институт (НОИ) за 2024 г.

Кой има право да кандидатства за парични обезщетения при бременност и раждане? За да придобият право на парично обезщетение при бременност и раждане, лицата трябва да отговарят на следните изисквания:

  1. Към началото на отпуска лицата да бъдат осигурявани по направление за общо заболяване и майчинство.
  2. Необходим осигурителен стаж: За майките: Минимум 12 месеца осигурителен стаж (непрекъснат или прекъснат), като този стаж може да е натрупан при различни работодатели и не е задължително да е непосредствено преди отпуска за раждане. За бащите: От 1 август 2022 г. бащата има право на 15-дневен отпуск след раждането, ако е натрупал минимум 6 месеца осигурителен стаж по това направление.

Майките, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, имат право на обезщетение за 410 календарни дни – 45 дни преди раждането и 365 дни след него. Размерът на обезщетението е 90% от средния дневен осигурителен доход на лицето за последните 24 месеца преди началото на отпуска.

Как се определя дневното парично обезщетение при бременност и раждане Дневното парично обезщетение за бременност и раждане е в размер на 90% от среднодневното брутно възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски. За самоосигуряващите се лица това обезщетение се базира на внесените осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за последните 24 месеца преди началото на отпуска.

Горна и долна граница: Обезщетението не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено, нито да бъде по-ниско от минималната дневна работна заплата, установена за страната. Право на обезщетение при следващо дете: Ако майката придобие право на обезщетение за следващо дете, докато получава вече обезщетение за предходно раждане или за отглеждане на дете, размерът на новото обезщетение ще бъде равен на предходното, ако това е по-благоприятно за нея.

Множество осигурителни основания: Паричните обезщетения на лица, които към началото на отпуска поради бременност и раждане са осигурени за общо заболяване и майчинство по повече от едно правоотношение/основание за осигуряване, се изплащат поотделно по всяко от правоотношенията или за всяко от основанията. Лицата, които работят като осигурени за общо заболяване и майчинство по повече от едно правоотношение или основание за осигуряване при различни работодатели трябва да представят пред всеки от работодателите отделни екземпляри болнични листове за бременност и раждане и отделни заявления-декларации, приложение № 2 към НПОПДОО. (чл. 31, ал. 4 от НПОПДОО и чл. 8, ал. 1 от НМЕ)

Обезщетение за отглеждане на дете до 2 години След изтичане на 410-дневния период, майката може да получава месечно обезщетение в размер на 780 лв. за отглеждане на дете до навършване на 2-годишна възраст. Ако родителят предпочете да се върне на работа преди изтичането на този период, може да получава половината от обезщетението, заедно със заплатата си.

Необходими документи и данни за отпускане и изплащане на парични обезщетения при бременност и раждане

  1. Болничен лист за не повече от 135 дни предоставени от осигуреното лице към работодателя;
  2. Декларация по образец, съгласно приложение № 1 към НПОПДОО, представена от осигуреното лице на осигурителя – за всеки болничен лист след 42-я ден от раждането;
  3. За всеки болничен лист – удостоверение относно правото на парично обезщетение, приложение № 9 към НПОПДОО - от осигурител (за осигурените лица) и за самоосигуряващите се лица;
  4. Заявление-декларация, представено от осигуреното лице на осигурителя за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и 5 от КСО за остатъка от 135 до 410 дни по образец, приложение № 2 към НПОПДОО;
  5. Заявление-декларация, представено от осигуреното лице на осигурителя за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50а от КСО за остатъка до 410 дни по образец, приложение № 2а към НПОПДОО;
  6. Удостоверение по образец, приложение № 10 - от осигурител (за осигурените лица) или приложение № 11 към НПОПДОО - за самоосигуряващите се лица
  7. Възможно е НОИ да изиска и допълнителни документи в зависимост от конкретния случай Обезщетения и осиновяване Право на помощи имат и всички осиновители на деца до 5-годишна възраст. Те се изплащат за 365 дни, считано от деня на предване на детето.
Всички новини
2024-10-14

facebook twitter linkedin viber whatsapp