Блог



Издаване на акт за раждане

Несъмнено раждането на дете е най-хубавия момент от живота на всяка жена и погълнати от емоцията около новия член на семейството често забравяме за отговорностите, които ни очакват зад вратите на родилния дом. Едно от първите неща, които трябва да направим е да подадем коректно документи за издаване на акта за раждане на нашето дете. В следвщите редове ще разгледаме:

Кои документи са необходими за изготвяне на съобщението за раждане в болницата. Каква е ролята на родителите и медицинското заведение в процеса на регистрация. Какво се изисква, ако родителите не са сключили брак и е необходима нотариално заверена декларация за припознаване. Как се издава удостоверение за раждане и какви са сроковете за подаване на документи.

След раждането на дете, болницата подготвя съобщение за раждане, което служи като основа за издаването на акт за раждане от общината. За изготвянето на съобщението от лечебното заведение се изискват следните документи: Лична карта на майката; Лична карта на бащата; Акт за граждански брак – ако родителите са сключили брак.

Ако родителите не са семейни, партньорът може да признае детето чрез нотариално заверена декларация за припознаване. В този случай, бащата трябва да посети нотариус с личната си карта и да получи декларацията по утвърден образец. Тази декларация трябва да бъде представена до деня на изписването на новороденото от болницата.

Актът за раждане се съставя въз основа на писмено съобщение в срок 7 дни, като денят на раждането не се брои и се получава лично от един от родителите.

Съдържание на акта за раждане: В акта се вписват: Име на детето (по желание на родителите); Дата и място на раждане; Имена и ЕГН на родителите; Националност и гражданство на детето.

След подаване на всички документи, общината издава уникален ЕГН (Единен граждански номер) на детето и го вписва в Националната база данни „Население“.

Забележка: Ако намерите правописна или техническа грешка в съдържанието на акта за раждане корекции могат да се направят след подаване на молба към общината, придружена с необходимите доказателства.

При раждане в чужбина: Ако детето е родено извън България, родителите трябва да регистрират раждането и в българското консулство в съответната държава или след завръщане в България да представят издадения в чужбина акт за раждане. При осиновяване на дете се съставя нов акт за раждане, в който се вписват данните на осиновителите като родители.

Издаването на акт за раждане е ключов процес, който дава на детето официална идентичност и достъп до права и услуги. Затова е важно родителите да спазват сроковете и изискванията за регистрация.

Всички новини
2024-10-14

facebook twitter linkedin viber whatsapp