Блог



Как вижда бебето?

italicИнтересен факт за новородените е, че очичките им са физически способни да виждат добре при раждането, но мозъкът им не е готов да обработи цялата тази визуална информация. Поради тази причина в началото зрението им е доста ограничено. Всъщност то започва да се развива още в утробата – очите им се отварят през 27-та седмица от бременността, а освен всичко това могат и да различават червения цвят.

След раждането бебето вижда най-ясно на разстояние от 20-30 см. Така, стоейки в скута на майка си при кърмене, то най-ясно вижда нейното лице. Обяснението е, че на тази възраст то прекарва по-голямата част от времето в сън, а най-активно е по време на хранене. Зрението обаче все още е неясно, като то все пак може да различи светлина, форми и движения. Очите на новороденото са много чувствителни към светлината. Поради тази причина те са често затворени, когато е прекалено светло около него. Когато светлината е по-приглушена, то по-често отваря очи. В този период може да забалежите, че двете очни ябълки не се движат кординирано и семетрично, може да Ви се струва, че детето е кривогледо. Това е нормално явление, тъй като контролът над очните мускули е все още не добре развит. Постепенно това физиологично кривогледство се „израства”. За целта е необходимо да се стимулира зрителният апарат на детето.

То най-много обича да вижда лицата на хората, контрастни цветове, движещи се предмети. Ето защо една черно-бяла снимка може да е много по-интересна на детето и да задържи по-дълго неговото внимание, отколкото 1 ярък едноцветен предмет, в който няма контрастиращи цветове.

Развитие на зрението след 1-вия месец 2-месечна възраст - бебето вече фокусира с двете очи и може да следи движещ се наляво-надясно предмет. В много случаи то може да проследява предмет и по-рано, малко след раждането.

Между 2- и 4-месечна възраст бебето все по-добре може да разграничава цветовете. То започва да различава подобни цветове, като червено и оранжево. В този период бебето предпочита по-ярките играчки, както и такива, които са с по-сложен дизайн и форма. Подходящи за тази възраст са по-ярките картинки, снимки, книжки и играчки.

След 5-месечна възраст бебето започва да различава и дребните детайлите на играчките. Стават му интересни неща, които до сега не са му правили впечатление. Например: лицето на плюшеното мече, дизайнът на играчка и т.н.

На тази възраст се усъвършенства и възприятието за дълбочина, което позволява на детето да съди за отношенията между отделните предмети в пространството. Светът за бебето става триизмерен.

8-месечна възраст контролът върху движенията на очните ябълки и координацията око-ръка продължават да се подобряват. След осмия месец повечето бебета вече пълзят. Това допълнително развива координацията между очите, ръцете, краката и тялото. След 8 месечна възраст то разпознава хората и предметите, намиращи се на другия край на стаята.

На 9 и 10-месечна възраст детето вече се изправя от седяща позиция и може да хваща малки предмети с палеца и показалеца си. Развива се фината моторика, за която основно значение има именно зрителният анализатор и добрата координация между окото и фините мускули на ръката. За по-добро развитие на фината моторика помагат някои играчки като кули от кубчета, нанизване на рингове, играчки за сглобяване и т.н.

Как да проверим дали зрението на бебето се развива нормално? Ако след четвъртия месец детенцето не се фокусира върху дадени предмети или не следи движещи се обекти, както и ако изглежда, че има проблеми с движението на едното или двете си очички, трябва да съобщите това на педиатъра. Той ще установи дали има някакъв проблем със зрението му и ще вземе навременни мерки.

Родителите могат да стимулират развитието на зрителния анализатор. Това става с помоща на ежедневните игри подходящи за възрастта му, играчки, които едновременно будят интерес у детето и са обучителни. Така се развива не само зрителният анализатор, но и паметта, нервната система, опорно-двигателната система и т.н.

Всички новини
2024-09-13

facebook twitter linkedin viber whatsapp