Един от най-често задаваните въпроси в акушеро-гинекологичните кабинети и форуми за бременни в свързан с възобновяването на половите контакти между партньорите след раждане. Независимо от това по кой начин е родила жената – естествено или чрез цезарово сечение, нейното тяло има нужда от време, за да се възстанови. Това е така наречения послеродов период или пуерпериум. Той обхваща първите 6 седмици след раждането и много важен. През това време органите и системите в женското тяло се опитват да се възтановят и да се възвърнат към състоянието си отпреди бременността. Кървенето, което се появява непосредствено след раждането постепенно намалява и спира, това е и периода когато разкъсванията на мекия родилен път заздравяват. През този период сексуалните контакти е уместно да се избягват, за да се предотврари появата на усложнения. Периодът е препоръчителен както при вагинално раждане, така и след цезарово сечение.
Бременността и раждането променят както тялото на жената, така и сексуалния живот на двойката. Хормоналните промени при жената след раждане могат да направят вагиналната тъкан по-тънка и чувствителна.
Вагина, матка и маточна шийка също трябва да се „върнат“ към нормалните си размери, а кърменето от своя страна може да понижи либидото. Истината е, че няма точно определено време, което да бележи колко дълго трябва да изчакате, за да започнете да правите секс отново.
Специалистите препоръчват на жените да изчакат между 4 и 6 седмици след вагинално раждане. След раждането при преглед в гинекологичния кабинет може да се установи дали сте се възстановили физически, за да имате отново интимни контакти с партньора. Важно е обаче да сте се почувствали готови и чисто емоционално, да сте се адаптирали към появата на новия член на семейството и новата си роля на родител, да сте отпочинали и да имате желание за секс. Има ситуации, в който се налага да изчакате повече от 4 до 6 седмици, за да възобновите сексуалния си живот – ако сте родили естествено и имате разкъсване на перинеума или сте претърпели епизотомия.
Епизотомията е хирургично разрязване за разширяване на вагиналния канал и твърде бързото връщане към сексуална активност може да увеличи риска от усложнения, като следродилен кръвоизлив и инфекция на матката.
Естественото раждане и секса? Едно малко проучване от 2005 г. (Вижте оригиналния документ) установява, че 83% от жените са имали сексуални проблеми през първите три месеца след първото раждане.
Най-често срещаните проблеми в интимен план след раждане включват: o вагинална сухота; o кървене; o тънка и твърде чувствителна вагинална тъкан; o загуба на еластичност на вагиналната тъкан; o болка; o ниско либидо. Хормоните също оказват голяма влияние за възстановяването след раждането и връщането към нормална сексуална активност и желание. Ако кърмите, нивата на естроген намаляват значително. Естрогенът помага за доставянето на естествено вагинално смазване, така че ниските нива на хормона увеличават вероятността от вагинална сухота. Сухата тъкан може да доведе до болка, дразнение, дори кървене по време на секс, а това увеличава риска от инфекция.
Вагиналното раждане често води до разтягане на мускулите на валагалището. Тези мускули се нуждаят от време, за да възстановят своята сила и стабилност. Възможно ли е обаче след естествено раждането влагалището да остане по-широко? Принципният отговор е да, но възстановяването на тонуса на тазовото дъно и влагалището е индивидуално при всяка жена. Както е и със стриите през бременността.
Секс след цезарово сечение Цезаровото сечение също може да повлияе на вагиналното усещане. Същите хормонални проблеми могат да направят тъканите на вагината сухи и тънки, което може да доведе до болезнени усещания по време на полов акт. Възстановяването от коремната операция изискава да се уверите, че мястото на разреза е заздравяло правилно, преди да възобновите сексуалния си живот. При всеки случай се посъветвайте с вашия акушер-гинеколог. Често след раждането жената има психологическа бариера за възобновяването на половия си живот. Това може да се дължи на хормонални промени, на променената физика след раждането, което я кара да не се чувства достатъчно привлекателна. Нужно е споделяне с партньора за да не доведе това до по-сериозни психологически проблеми и отдалечаване между партньорите.
Повечето сексуални промени, свързани с бременността и раждането отзвучават в рамките на до една година. През този период усилия трябва да се полагат в начините за подобряване на физическото и психическото здраве на жената. Това може да включи пренастройване към новата реалност след раждането, подходяща диета и физическа активност, достатъчна почивка и подкрепа от близките хора и най-вече партньора.