Не всичко приключва с раждането, важно е да помним, че преди да станем майки ние сме били на първо място жени. А всяка жена трябва да пази и да се грижи за своето лично здраве.
Независимо от това дали скоро сте били в болнично заведение, посещавали сте различни медицински специалисти, не пренебрегвайте годишния профилактичен преглед при своя личен лекар. Ако той е и педиатър на Вашето дете, то просто си запишете допълнителен час и коментирайте с него подробно своето здравословно състояние. Личният лекар ще Ви даде насоки, препоръки и допълнителни направления за консултации със специалист, ако това се налага. Не случайно тези прегледи са задължителни и се правят всяка година, точно за да може Вашият лекар да е добре запознат с Вашето здравословно състояние.
Кога трябва да е първият гинекологичен преглед след раждането? След голямото събитие, имате право на един безплатен преглед до 45 дни от раждането. Строго индивидуално е кога ще спрат лохиите при всяка жена, но това е първият сигнал, който може да следите, за да се обадите и запишете час при своя гинеколог. На въпросният преглед ще се проследи: тегло, кръвно налягане, гърди, корем, гениталии, дали матката е започнала да възвръща размерите си. При необходимост ще бъдат направени и изследвания, като ПАП тест (цитонамазка) и взимане на влагалищен секрет. Ако те не бъдат взети при първото посещения при Вашия гинеколог е добре да го посетите отново около 6 месеца по-късно, за да се уверите, че възстановяването на детеродните органи се е случило успешно, дори ако нямате никакви оплаквания. Посещение при ендокринолог Въпреки че свързваме симптоми като промени в настроението, свръхчувствителност, косопад, загуба или качване на килограми с типично послеродовия период е добре да следите тяхната продължителност. Вярно е, че хормоните ни бушуват и е необходимо не малко време, за да се върнат към нормалните си стойности, затова ако след шестия месец от Вашето раждане продължавате да имате дискомфорт или забелязвате нови необичайни състояния, то по-добре е да се направи консултация с еднокринолог.
Сравнително често срещано явление след раждане е постпарталният тиреоидит – нарушение на функцията на щитовидната жлеза, което може да премине през различни форми на дисфункция. Признаци могат да бъдат всички гореизброени, също свръхчувствителност към студ или топлина, депресия, умора, храносмилателни смущения, рязка загуба или покачване на тегло при непроменено хранене. В много от случаите това нарушение преминава без външна намеса за няколко месеца, но в други може да се усложни. В месеците след раждането може да се отключат или изострят и други проблеми с щитовидната жлеза, като автоимунен тиреоидит на Хашимото. Затова е разумно да посетите ендокринолог поне за консултация, ако не се чувствате комфортно месеци наред след раждането.
Важни изследвания, които да не пропускате В програма “Майчино здравеопазване” на НЗОК е записано, че родилките до 42-рия ден след раждането подлежат на рутинно послеродово наблюдение с периодичност на прегледите: два пъти до 7-ия ден и след 30-ия ден от раждането. Еднократно наблюдаващият ги специалист-гинеколог трябва да издаде направление за изследване на: ► хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити; ► СУЕ; ► урина - албумин; ► урина - седимент.