Блог



Важни прегледи и изследвания по време на бременността

След огромното вълнение от положителния тест за бременност идва и голямата отговорност да износим едно здраво и красиво бебе. Може би първата стъпка, която трябва да направите е да изберете добър акушер-гинеколог, който да проследи Вашата бременност.

През следващите 9 месеца Ви чакат не леки предизвикателства, за които трябва да сте подготвени: сутрешно гадене, крампи, световъртеж, ниско или високо кръвно и други, които често могат да Ви изкарат от зоната Ви на комфорт. Именно затова е от изключително значение да посещавате всеки един преглед от женската консултация, за да сте сигурни, че всичко с Вас и бебчо ще бъде наред. В следващите редове ще прочетете накратко за всички важни прегледи и изследвания, които трябва да направите по време на бременността.

4 г.с. Първата стъпка в проследяването на бременността започва с нейното установяване. В домашни условия това се осъществява чрез уринарен тест за бременност, който може да се закупи от всяка аптека. Следващата стъпка е да се запишете час за преглед при Вашия акушер-гинеколог за окончателно потвърждаване на бременността. По негово усмотрение може да бъде назначен кръвен тест за бременност, особено ако прегледът е прекалено рано и бременността не може да бъде установена чрез ехографски преглед.

5-6 г.с. Препоръчва се първият преглед при акушер-гинеколог да се насрочи поне една седмица след закъснението на месечния цикъл (около 5-та гестационна седмица). В този период на бременността най-често може да се види плодният сак, но ембрионът и неговият сърдечен ритъм все още не могат да бъдат регистрирани. От този момент нататък започва проследяването на бременността: Всеки преглед при проследяващия Ви акушер-гинеколог (известен още като женска консултация) ще включва ултразвуково изследване, измерване на кръвно налягане, обиколка на корема, измерване на тегло и следене на нормалното развитие на плода с необходимата фетална биометрия. При наличие на съпътстващи заболявания, проследяващият лекар ще Ви насочи към съответните специалисти, ако е необходимо. 7-8 г.с. Втората женска консултация с ултразвуков преглед, който поставя началото на същинското проследяване на бременността, обикновено се насрочва две седмици след първото посещение при акушер-гинеколога. Този преглед е по-продължителен и включва подробна анамнеза на бременната жена за минали и настоящи заболявания, както и наследствени заболявания. Изчислява се срокът на бременността и вероятният термин на раждане спрямо датата на последната редовна менструация. Измерват се ръст, тегло и кръвно налягане. Ултразвуковата диагностика по време на този преглед се извършва трансвагинално (през влагалището) с цел установяване на сърдечната дейност на плода и локализиране на ембриона, което доказва нормалното развитие на бременността в матката. При този и всеки следващ месечен преглед, проследяващият лекар може да назначава рутинни лабораторни изследвания като пълна кръвна картина (ПКК), изследване на урина и скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ).

Допълнителни изследвания: По време на цялата бременност, акушер-гинекологът може да назначи имунохематологично изследване (ако не е правено преди това) за определяне на кръвната група и резус фактора Ви. Освен това, по негова преценка, могат да се назначат изследвания на микробиология на влагалищен секрет и стерилна урина. След 36-38-та гестационна седмица задължително се прави микробиологично изследване на влагалищен секрет, независимо дали такова е правено по-рано. На бременни жени, които имат контакт с домашни любимци, може да бъдат назначени изследвания за токсоплазмоза или други зоонози. 11-13 г.с. Първа фетална морфология По време първата фетална морфология се определя рискът на плода за Синдром на Даун, Синдром на Едуардс и синдром на Патау. Този преглед включва ултразвуково изследване на плода за измерване на "течността зад врата на бебето" (нухална транслуценция), назалната кост, дясната сърдечна клапа и малък съд в черния дроб. В допълнение се взема кръв от бременната за измерване на две вещества, продукти на плацентата (free β-hCG и PAPP-A). Ултразвуковото изследване на нухалната гънка и кръвният тест могат да открият отклонения при 90-95% от плодовете с посочените тризомии.

След 13-а гестационна седмица: По преценка на проследяващия лекар се правят кръвни изследвания за глюкоза (кръвна захар) и допълнителни биохимични показатели за кръвосъсирване и коагулация (протромбиново време, фибриноген, аРТТ (ККВ)).

16-20 г.с. По време на този преглед се извършва ултразвукова диагностика трансабдоминално (през корема). Провеждат се всички рутинни измервания на бременната и се консултира нейното състояние. Правят се стандартните кръвни изследвания като пълна кръвна картина (ПКК) и скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ). В този етап на бременността може да се извърши амниоцентеза, ако проследяващият лекар прецени, че е необходима на база получените по-рано резултати от скрининг теста за първи триместър.

19 – 23 г.с. Втора фетална морфология Следващият препоръчителен ултразвуков преглед при специалист по фетална медицина е в периода между 19-та и 23-та гестационна седмица. Това е времето за ехографското изследване на феталната морфология на плода. Специалистът по фетална медицина преглежда подробно развитието на плода, за да се изключат всякакви структурни дефекти. Чрез феталната морфология специалистите и бъдещите родители се уверяват, че сърцето, лицето, ръцете и краката, както и цялата анатомия на бебето, са се развили правилно.

18 – 22 г.с. По преценка на акушер-гинеколога може да се направи допълнителна фетална ехокардиография.

22 – 26 г.с Това е рутинна консултация, при която се извършват всички необходими прегледи и изследвания за проследяване на здравословното състояние на бременната и развитието на плода в динамика. След 20-та гестационна седмица при всяко посещение се оценяват функциите на плацентата, а всеки ултразвуков преглед е съпроводен с доплерово изследване на кръвотока в съдовете, които хранят бебето и кръвоснабдяват маточните съдове.

28 г.с. В този период на бременността продължават редовните прегледи с ултразвук, мониторинг на здравето на бременната жена и оценка на физическото състояние на плода чрез измерване на биометричните данни и проследяване на феталния растеж. След 28-та гестационна седмица към редовната месечна консултация на всеки две седмици се започва мониторинг на сърдечната дейност на плода чрез запис на сърдечни тонове (NST).

30 – 34 г.с. Трета фетална морфология Това високоспециализирано изследване оценява общото състояние на плода в края на бременността чрез доплерова ултразвукова диагностика, която дава информация за кръвотока в различни съдове на плода, пъпната връв и маточните артерии. Прегледът включва оценка на различните органи и системи на плода. Оценява се как бебето се чувства в утробата и се установяват възможни усложнения, които изискват повишено внимание от проследяващия акушер-гинеколог или екипа, който ще води раждането.

36 г.с. След 36-та гестационна седмица се назначават изследвания за сифилис, хепатит B и C, СПИН (по желание). Тези изследвания обикновено се правят в началото и в края на бременността, тъй като тяхната валидност е от 3 до 6 месеца. Ранното тестване е по преценка на лекуващия лекар, а изследванията преди раждането са задължителна част от медицинската документация. Между 36-та и 38-та гестационна седмица се назначават изследвания на микробиология от влагалищен секрет, пълна кръвна картина, глюкоза (кръвна захар), креатинин, албумин, общ белтък, урея, урина (по преценка на проследяващия лекар може да се назначи изследване на стерилна урина), както и факторите на кръвосъсирването – фибриноген и протромбиново време. Провеждат се консултации с анестезиолог и кардиолог, попълват се съответните медицински въпросници и информирани съгласия за предстоящото раждане. След 36-та гестационна седмица записът на сърдечни тонове се извършва ежеседмично. През последния месец от бременността (след 36-та г.с.) бременната жена прави подробен гинекологичен преглед и консултация със своя проследяващ лекар. По време на този преглед окончателно се определя позицията на плода и се обсъжда предстоящото раждане. Ако има медицински индикации за цезарово сечение, се планира датата на раждането.

Всички новини
2024-10-15

facebook twitter linkedin viber whatsapp